Mai 152013
 
Nicolae Forminte

© Prosport

Informatii generale

Nume: Valerian Nicolae Forminte
Data nasterii: 17 Octombrie
Antrenor emerit, fost gimnast de performanta
Club: CS Farul Constanta
U.S. Renato Sera, Cesena (2010-2012)

Activitate la loturile nationale

  • Lotul Olimpic Deva (1993-1998, 2002-2004, 2006-2010 – coordonator, 2016-prezent – coordinator)
  • Lotul National de Junioare Deva (2004-2005, 2014-2016 – coordonator)
  • Lotul National de Junioare Onesti (1992-1993, 2001 – coordonator)

Din gimnastele antrenate

  • Simona Amanar, Daniela Maranduca (CS Farul Constanta)
  • Serena Bugani, Alice Linguerri (U.S Renato Sera)
  • Andreea Acatrinei, Olivia Cimpian, Ioana Crisan, Gabriela Dragoi, Daniela Druncea, Gina Gogean, Denisa Golgota, Andreea Grigore, Raluca Haidu, Andreea Isarescu, Nica Ivanus, Sandra Izbasa, Aluisa Lacusteanu, Ionela Loaies, Alexandra Marinescu, Lavinia Milosovici, Maria Olaru, Cerasela Patrascu, Ana Porgras, Claudia Presecan, Amelia Racea, Andreea Raducan, Anamaria Tamarjan, Mirela Tugurlan, Corina Ungureanu, Dora Vulcan (Loturile Nationale)

Galerie foto
(© Prosport foto 1, 2, 4, 5, © Agerpres foto 3, Rompres foto 6)

Dec 062012
 
Diana Trenca

© Stefan Wurzer

Informatii generale

Nume: Diana Trenca
Data nasterii: 10 Ianuarie 1994
Cluj-Napoca
Club: CNS Cetate Deva
Antrenori club: Ramona Micu, Florin Cotutiu
Componenta a lotului national de junioare Deva in perioada 2007-2008
Antrenori lot junioare Deva:  Florin Cotutiu, Ramona Micu, Gheorghe Orban (coordonator), Adela Popa, coregraf Corina Dorean
Componenta a lotului olimpic Deva in perioada 2008 – 2010
Antrenori lot olimpic Deva: Liliana Cosma, Florin Cotutiu, Nicolae Forminte (coordonator), Lucian Sandu,  Marius Vintila, coregraf Valer Puia
Componenta a lotului olimpic Izvorani in perioada 2010-2012
Antrenori lot olimpic Izvorani: Octavian Bellu (coordinator), Maria Bitang (coordinator), Raluca Bugner, Liliana Cosma (2010), Florin Cotutiu, Lucian Sandu,Marius Vintila, coregraf Mariana Ristea
Status actual: retrasa din activitatea competitionala (2012)

Rezultate competitii

  • 2011: Championnat de France DN1, Toulouse – locul 5 cu echipa Alliance Dijon Gym II; CN Maestre – locul 1 cu echipa CNS Cetate Deva, locul 7 individual compus, locul 3 paralele, locul 5 barna, locul 7 sol
  • 2010: Triunghiular Gbr-Ger-Rou, Lileshall – locul 1 cu echipa Romaniei; Triunghiular Fra-Gbr-Rou, Arques – locul 1 cu echipa Romaniei, locul 13 individual compus; Internationalele Romaniei, Bucuresti – participare HC paralele, barna, sol; Challenge International de Woluwé-Saint-Lambertlocul 1 individual compus; Bilateral Marea Britanie, Ipswich – locul 1 cu echipa Romaniei, locul 5 individual compus, locul 3 sol si barna; CN Maestre – locul 1 cu echipa CSS Cetate Deva, locul 7 individual compus, locul 6 paralele, locul 7 sarituri, barna si sol; Tournoi International, Schiltigheim –  locul 3 individual compus,locul 2 barna,  locul 3 paralele, locul 4 sol, locul 6 sarituri
  • 2009: Trofeo Citta di Jesolo – locul 12 individual compus (junioare); Trofeo Citta di Lugano – locul 13 individual compus; Internationalele Romaniei, Ploiesti –al 6-lea punctaj individual compus (HC), al 6-lea punctaj finala sarituri (HC); Bilateral Spania, Salt – locul 1 cu echipa Romaniei, locul 4 individual compus, locul 3 paralele; Festivalul Olimpic al Tineretului European, Tampere- medalie de argint cu echipa Romaniei
  • 2008: Trofeo Citta di Jesolo  – locul 3 cu echipa Romaniei (junioare); Zelena Jama Open, Ljubljana – locul 1 cu echipa CSS Cetate Deva; CN Echipe Junioare – al 3-lea punctaj paralele (categoria I); CN Maestre/ Sperante – locul 4 cu echipa CNS–CSS Cetate Deva II, locul 2 paralele; CN Individual Junioare – locul 3 individual compus, locul 2 sol, locul 3 barna, locul 4 sarituri si paralele (categoria I, nivel 6); Massilia Gym Cup – locul 18 individual compus, locul 7 sol, locul 10 barna, locul 19 paralele, locul 22 sarituri
  • 2007: CN Echipe Junioare – locul 1 cu echipe CNS-CSS Cetate Deva, al 2-lea punctaj individual (categoria I); CN Maestre/Sperante – locul 1 cu echipa CNS–CSS Cetate Deva, locul 1 individual compus, locul 1 paralele, locul 3 sarituri, locul 4 sol, locul 6 barna; Leverkusen Cup 2007- locul 3 individual compus, locul 2 barna, locul 1 sol; CN Individual Junioare – locul 2 individual compus, locul 1 paralele, locul 2 sarituri si barna, locul 3 sol (categoria II)
  • 2006: CN Echipe Junioare – locul 1 cu echipa CNS Cetate Deva I, al 8-lea punctaj individual (categoria III); CN Maestre/ Sperante – locul 2 cu echipa CNS Cetate Deva II, locul 1 individual compus, locul 1 sol, locul 5 barna, locul 7 paralele; CN Individual Junioare – locul 1 individual compus, locul 1 paralele si sol, locul 8 sarituri (categoria III)
  • 2005: CN Individual Junioare – locul 7 individual compus, locul 3 barna, locul 6 sol (categoria III); Alpen Adria Cup, Klagenfurt – locul 1 individual compus (juniori 94-95)
  • 2004: CN Scolar – locul 3 cu echipa CSS Cetate Deva, locul 7 individual compus, locul 1 barna, locul 3 paralele (categoria IV); CN Mica Gimnasta – locul 2 cu echipa CSS Cetate Deva, locul 11 individual compus, locul 3 barna, locul 6 sol
  • 2003: CN Mica Gimnasta – locul 3 cu echipa CSS Cetate Deva, locul 21 individual compus

Galerie foto

  • 2011 CN Maestre, Onesti
  • Finala pe echipe (© Dan Mares)
  • Finalele pe aparate (© Dan Mares 1-3; © Ela Enea 4-6)
  • Championnat de France DN1, Toulouse
  • Antrenamente (© Benoit Bonatre)
  • Finala pe echipe (© Benoit Bonatre)
  • 2010 Tournoi International, Schiltigheim
  • Antrenamente (© Florian Dal Gobbo)
  • Competitia individuala (© Florian Dal Gobbo)
  • 2009 Trofeo Citta di Lugano (© Stefan Wurzer)
  • 2008  Massilia Gym Cup (© Stefan Wurzer)

Vizitati si Diana Trenca – fan site!

Dec 062012
 
Raluca Haidu

© COSR

Informatii generale

Nume: Raluca Oana Haidu
Data nasterii: 20 Noiembrie 1994
Petrosani, Hunedoara
Club: CNS Cetate Deva
Antrenori club: Ramona Micu, Florin Cotutiu
Componenta a lotului national de junioare Deva in perioada 2007-2008
Antrenori lot junioare Deva:  Florin Cotutiu, Ramona Micu, Gheorghe Orban (coordonator), Adela Popa, coregraf Corina Dorean
Componenta a lotului olimpic Deva in perioada 2008 – 2010
Antrenori lot olimpic Deva: Liliana Cosma, Florin Cotutiu, Nicolae Forminte (coordonator), Lucian Sandu,  Marius Vintila, coregraf Valer Puia
Componenta a lotului olimpic Izvorani in perioada 2010-2012
Antrenori lot olimpic Izvorani: Octavian Bellu (coordinator), Maria Bitang (coordinator), Raluca Bugner, Liliana Cosma (2010), Florin Cotutiu, Lucian Sandu,Marius Vintila, coregraf Mariana Ristea
Status actual: retrasa din activitatea competitionala (2012)

Rezultate competitii

  • 2012: Bilateral Fra-Rou, Cholet – a 2-a nota paralele; Triunghiular Ger-Fra-Rou, Ulm – a 4-a nota paralele; Campionatele Europene, Bruxellesmedalie de aur cu echipa Romaniei; Gym Festival, Trnava – locul 2 individual compus, locul 4 sol, locul 5 paralele, locul 7 barna; rezerva Romaniei pentru Jocurile Olimpice, Londra (fara deplasare)
  • 2011: Nationalele Frantei, Touluse – locul 1 cu echipa Alliance Dijon Gym; Grand Prix, Glasgow (FIG World Cup A, II) – locul 3 individual compus; Grand Prix, Brno – locul 1 in echipa cu Cristian Bataga; CN Maestre – locul 1 cu echipa CNS Cetate Deva, locul 3 individual compus, locul 2 sarituri, locul 2 paralele, locul 4 sol, locul 8 barna; Triunghiular Ger–Rou–Sui, Erzingen – locul 1 cu echipa Romaniei, locul 4 individual compus; Bilateral Marea Britanie, Lilleshal – locul 2 cu echipa Romaniei; Campionatele Mondiale, Tokiolocul 4 cu echipa Romaniei, locul 18 individual compus
  • 2010: Triunghiular Gbr-Ger-Rou, Lileshall – locul 1 cu echipa Romaniei, locul 4 individual compus; Triunghiular Fra-Gbr-Rou, Arques – locul 1 cu echipa Romaniei, locul 3 individual compus; Internationale Romaniei, Bucuresti – locul 1 individual compus, locul 2 paralele, al 4-lea punctaj finala sol (HC), al 6-lea punctaj finala barna (HC); Campionatele Europene, Birminghammedalie de bronz cu echipa Romaniei, medalie de bronz barna; Bilateral Marea Britanie, Ipswichlocul 1 cu echipa Romaniei, locul 3 individual compus, locul 3 sarituri, locul 5 sol; CN Maestre – locul 1 cu echipa CSS Cetate Deva, locul 6 individual compus, locul 2 sarituri, locul 4 paralele si barna, locul 5 sol; Triunghiular Sui-Ger-Rou, Schaffhausen – locul 1 cu echipa Romaniei, locul 2 individual compus; Campionatele Mondiale, Rotterdam – locul 4 cu echipa Romaniei, locul 10 individual compus
  • 2009: Citta di Jesolo Trophy, Jesolo – locul 9 individual compus (junioare); Citta di Lugano Trophy, Lugano – locul 7 individual compus; Internationalele Romaniei, Ploiesti – locul 1 sol,al 2-lea punctaj individual compus (HC), al 4-lea punctaj finala barna (HC), al 5-lea punctaj finala sarituri (HC); Bilateral Spania, Salt – locul 1 cu echipa Romaniei, locul 3 individual compus , locul 1 sol; Festivalul Olimpic al Tineretului European, Tampere- medalie de argint cu echipa Romaniei, locul 6 individual compus, medalie de bronz sol; International Junior, Yokohama – locul 6 individual compus, locul 6 sarituri, locul 7 paralele si sol
  • 2008: Zelena Jama Open, Ljubljana – locul 1 cu echipa CSS Cetate Deva; CN Echipe Junioare – locul 1 cu echipa CNS – CSS Cetate Deva,al 8-lea punctaj individual (3 aparate) (categoria I); CN Maestre/ Sperante – locul 2 cu echipa CNS – CSS Cetate Deva I,locul 4 barna si sol; CN Individual Junioare – locul 5 individual compus, locul 3 paralele si sol, locul 5 barna, locul 6 sarituri (categoria I)
  • 2007: Zelena Jama Open, Ljubljana – locul 1 cu echipa CSS Cetate Deva, locul 2 individual compus; CN Echipe Junioare – locul 1 cu echipe CNS-CSS Cetate Deva, al 6-lea punctaj individual (categoria I); CN Maestre / Sperante – locul 1 cu echipa CNS-CSS Cetate Deva, locul 2 individual compus, locul 3 barna, locul 6 paralele si sol; Leverkusen Cup – locul 6 individual compus, locul 8 paralele, locul 1 sol; CN Individual Junioare – locul 5 individual compus, locul 3 paralele si barna, locul 6 sarituri si sol (categoria II); Massilia Gym Cup – locul 3 cu echipa Romaniei, locul 11 individual compus, locul 8 sol
  • 2006: CN Scolar – locul 5 cu echipa CSS Cetate Deva, locul 10 individual compus, locul 2 sol, locul 9 barna (categoria III); CN Echipe Junioare – locul 4 cu echipa CNS Cetate Deva II, al 4-lea punctaj individual (categoria III); CN Maestre/ Sperante – locul 2 cu echipa CNS Cetate Deva II, locul 7 individual compus, locul 5 sol, locul 7 barna, locul 8 paralele
  • 2004: CN Scolar – locul 3 cu echipa CSS Cetate Deva, locul 30 individual compus; CN Mica Gimnasta – locul 2 cu echipa CSS Cetate Deva, locul 49 individual compus

Vizitati si Raluca Haidu online !

Dec 062012
 
Amelia Racea

© COSR

Informatii generale

Nume: Elena Amelia Racea
Data nasterii
: 29 August 1994
Targu Jiu, Gorj
Club: CNS Cetate Deva
Antrenori club: Ramona Micu, Florin Cotutiu
Componenta a lotului national de junioare Deva in perioada 2007-2008
Antrenori lot junioare Deva:  Florin Cotutiu, Ramona Micu, Gheorghe Orban (coordonator), Adela Popa, coregraf Corina Dorean
Componenta a lotului olimpic Deva in perioada 2008 – 2010
Antrenori lot olimpic Deva: Liliana Cosma, Florin Cotutiu, Nicolae Forminte (coordonator), Lucian Sandu,  Marius Vintila, coregraf Valer Puia
Componenta a lotului olimpic Izvorani in perioada 2010-2012
Antrenori lot olimpic Izvorani: Octavian Bellu (coordinator), Maria Bitang (coordinator), Raluca Bugner, Liliana Cosma (2010), Florin Cotutiu, Lucian Sandu,Marius Vintila, coregraf Mariana Ristea, coregraf colaborator Adriana Pop
Status actual: retrasa din activitatea competitionala (2012)

Rezultate competitii

  • 2012: Bilateral Franta, Cholet – locul 1 cu echipa Romaniei, locul 5 inidvidual compus; Triunghiular Ger-Fra- Rou, Ulm - locul 1 cu echipa Romaniei
  • 2011: Campionatele Europene, Berlinmedalie de bronz individual compus, locul 7 sarituri; Grand Prix, Glasgow (FIG World Cup A, II) – locul 1 individual compus; CN Maestre – locul 1 cu echipa CNS Cetate Deva, locul 2 individual compus, locul 1 paralele, locul 3 barna si sarituri, locul 4 sol;  Triunghiular Ger–Rou–Sui, Erzingen – locul 1 cu echipa Romaniei, locul 2 individual compus; Bilateral Marea Britanie, Lileshall – locul 2 cu echipa Romaniei; Campionatele Mondiale, Tokio – locul 4 cu echipa Romaniei, locul 5 barna
  • 2010: Triunghiular Gbr-Ger-Rou, Lileshall – locul 1 cu echipa Romaniei, locul 6 individual compus; Triunghiular Fra-Gbr-Rou, Arques – locul 1 cu echipa Romaniei, locul 7 individual compus; Internationalele Romaniei, Bucuresti – al 3-lea punctaj individual compus (HC), locul 1 barna, al 7-lea punctaj finala paralele (HC), al 8-lea punctaj finala sol (HC); Campionatele Europene, Birminghammedalie de bronz cu echipa Romaniei, medalie de aur barna, locul 5 sol, locul 7 sarituri; World Cup, Ghent (FIG World Cup A) – locul 7 paralele (locul 3 calificari); CN Maestre – locul 1 cu echipa CSS Cetate Deva, locul 3 individual compus, locul 1 paralele, locul 5 barna si sol, locul 6 sarituri; Campionatele Mondiale, Rotterdam – rezerza (in urma unei accidentari)
  • 2009: American Cup, Chicago – locul 5 individual compus; Trofeo Citta di Jesolo – locul 1 individual compus (junioare); Trofeo Citta di Lugano – locul 1 individual compus; Internationalele Romaniei, Ploiesti – locul 1 individual compus, locul 2 sarituri si sol; Bilateral Spania, Salt – locul 1 cu echipa Romaniei, locul 2 individual compus, locul 3 sarituri; Festivalul Olimpic al Tineretului European, Tamperemedalie de argint cu echipa Romaniei, medalie de argint individual compus, medalii de aur sarituri si barna, medalii de argint paralele si sol; CN Maestre – locul 4 individual compus, locul 1 barna, locul 2 sarituri, paralele si sol; Grand-Prix, Brindisi – locul 1 paralele
  • 2008: Trofeo Citta di Jesolo – locul 3 cu echipa Romaniei, locul 11 individual compus; Campionatele Europene de Juniori, Clermont Ferrand – locul 4 cu echipa Romaniei, locul 4 individual compus, medalie de argint barna, medalie de bronz sol; CN Echipe Junioare – locul 1 cu echipa CNS – CSS Cetate Deva, primul punctaj individual (categoria I); CN Maestre/ Sperante – locul 2 cu echipa CNS – CSS Cetate Deva I, locul 2 sarituri si barna; CN Individual Junioare – locul 2 individual compus, locul 1 sarituri, paralele si sol, locul 2 barna (categoria I, nivel 6); Massilia Gym Cup – locul 7 individual compus , locul 5 sol, locul 6 barna
  • 2007: Zelena Jama Open, Ljubljana – locul 1 cu echipa CSS Cetate Deva, locul 5 individual compus; CN Maestre/Sperante – locul 1 cu echipa CNS – CSS Cetate Deva, locul 5 individual compus, locul 1 sol, locul  2 sarituri si paralele; CN Individual Junioare – locul 1 individual compus, locul 1 sarituri, barna si sol, locul 2 paralele (categoria II); Massilia Gym Cup – locul 3 cu echipa Romaniei, locul 4 individual compus, locul 5 sarituri, locul 9 sol
  • 2006: CN Echipe Junioare – locul 1 cu echipa CNS Cetate Deva I, al 2-lea punctaj individual (categoria III); CN Maestre/Sperante – locul 2 cu echipa CNS Cetate Deva II, locul 1 individual compus, locul 2 barna si sol, locul 3 paralele, locul 5 sarituri
  • 2005: CN Individual Junioare – locul 2 individual compus, locul 3 barna, locul 8 paralele si sol (categoria III)
  • 2004: CN Scolar – locul 3 cu echipa CSS Cetate Deva, locul 3 individual compus, locul 1 paralele, locul 4 barna, locul 8 sarituri (categoria IV); CN Mica Gimnasta – locul 2 cu echipa CSS Cetate Deva, locul 3 individual compus, locul 2 sarituri, locul 4 paralele, locul 7 sol
  • 2003: CN Mica Gimnasta – locul 3 cu echipa CSS Cetate Deva, locul 10 individual compus, locul 2 paralele, locul 4 sol (categoria IV); Alpen Adria Cup, Klagenfurt – locul 16 individual compus (nivel 1)

Vizitati si Amelia Racea Online si Amelia Racea – fan site !

Dec 062012
 
Daniela Andrei

© Bernhard Schwall

Informatii generale

Nume: Daniela Andrei
Data nasterii: 29 Octombrie 1993
Buzau
Club: CSS Buzau
Antrenori club: Constantin Clinciu, Constanta Patrut
Componenta a lotului national de junioare Onesti in perioada 2006-2008
Antrenori lot junioare Onesti: Cristian Moldovan (din 2007), Lacramioara Moldovan (din 2007), Aurica Nistor, Daniel Nistor (coordonator), antrenor coregraf Carmen (Bogasiu) Ruja
Componenta a lotului olimpic din 2008
Antrenori lot olimpic Deva (2008-2010): Liliana Cosma, Florin Cotutiu, Nicolae Forminte (coordonator), Lucian Sandu, Marius Vintila, coregraf Valer Puia
Antrenori lot olimpic Izvorani (2010-2012): Octavian Bellu (coordonator), Maria Bitang (coordonator), Raluca Bugner,  Liliana Cosma (2010), Florin Cotutiu, Lucian Sandu, Marius Vintila, coregraf Mariana Ristea
Antrenori lot olimpic Izvorani (in 2013): Octavian Bellu (coordonator), Maria Bitang (coordonator), Ioan Coroiu, Alexandru Militaru, Cristian Moldovan, Lacramioara Moldovan, Adela Popa, Lucian Sandu
Status actual: retrasa din activitatea competitionala (2013)

Rezultate competitii

  • 2011: Championnat de France DN1, Toulouse – locul 1 cu echipa Alliance Dijon Gym; CN Maestre – locul 5 individual compus, locul 6 sarituri si sol, locul 7 paralele si barna; Triunghiular Ger–Rou–Sui, Erzingen – locul 1 cu echipa Romaniei, locul 6 individual compus; Campionatele Mondiale, Tokio -  rezerva echipei Romaniei
  • 2010: Internationalele Romaniei, Bucuresti – participare HC paralele; Challenge International de Woluwé-Saint-Lambert – locul 3 individual compus; Bilateral Marea Britanie, Ipswich – locul 1 cu echipa Romaniei, locul 2 individual compus, locul 2 sol, locul 3 paralele, locul 5 sarituri, locul 6 barna; CN Maestre – locul 8 individual compus, locul 3 paralele, locul 2 sarituri si sol, locul 6 barna; Tournoi International, Schiltigheim – locul 2 individual compus, locul 2 paralele si sol, locul 3 sarituri, locul 4 barna
  • 2009:CN Maestre – locul 5 individual compus, locul 3 sarituri si paralele, locul 5 barna, locul 6 sol
  • 2008: CN Echipe Junioare – al 5-lea punctaj individual (categoria I); CN Maestre/Sperante – locul 7 sarituri; CN Individual Junioare – locul 6 individual compus, locul 4 barna, locul 5 sarituri si paralele, locul 6 sol (categoria I)
  • 2007: CN Maestre/Sperante – locul 16 individual compus, locul 6 sarituri, locul 8 sol
  • 2006: CN Scolar – locul 5 individual compus, locul 2 sol, locul 5 sarituri si paralele (categoria II); CN Echipe Junioare – al 13-lea punctaj individual (categoria II); CN Maestre / Sperante – locul 4 sarituri; CN Individual Junioare – locul 8 individual compus, locul 6 sarituri, locul 8 barna si sol (categoria II)
  • 2005: CN Individual Junioare – locul 14 individual compus, locul 7 barna (categoria III)
  • 2004: CN Scolar – locul 1 cu echipa CSS Buzau, locul 2 individual compus, locul 3 sol si  barna , locul 5 paralele, locul 8 sarituri (categoria III); CN Echipe Junioare – locul 4 cu echipa CSS Buzau, al 11-lea punctaj individual (categoria III); CN Individual Junioare – locul 17 individual compus (categoria III)
  • 2003: CN Mica Gimnasta – locul 6 cu echipa CSS Buzau, locul 7 individual compus, locul 2 sarituri, locul 4 sol, locul 6 barna

Galerie foto

  • 2011 Triunghiular Ger–Rou–Sui, Erzingen (© Bernhard Schwall)
  • 2011 CN Maestre, Onesti
  • Finala pe echipe (© Dan Mares)
  • Finalele pe aparate-ziua 1 (© Dan Mares)
  • Finalele pe aparate-ziua 2 (© Dan Mares)
  • 2011 Championnat de France DN1, Toulouse
  • Antrenamente (© Benoit Bonatre)
  • Finala pe echipe (© Benoit Bonatre)
  • 2010 Tournoi International, Schiltigheim
  • Antrenamente (© Florian Dal Gobbo)
  • Competitia individuala (© Florian Dal Gobbo)

Vizitati si Daniela Andrei – fan site!

Dec 062012
 

© Hotnews

Informatii generale

Nume: Ana Porgras
Data nasterii: 18 Decembrie 1993
Galati
Club: LPS Galati (pana in 2010)
CS Farul Constanta (din 2010)
Antrenori club Galati: Agripina Galea, Paul Galea
Componenta a lotului national de junioare Onesti in perioada 2006-2007
Antrenori lot junioare Onesti: Aurica Nistor, Daniel Nistor (coordonator), antrenor coregraf Carmen (Bogasiu) Ruja
Componenta a lotului national de junioare Deva in perioada 2007-2008
Antrenori lot junioare Deva: Florin Cotutiu, Ramona Micu, Gheorghe Orban (coordonator), Adela Popa, coregraf Corina Dorean
Componenta a lotului olimpic in perioada 2008 – 2011
Antrenori lot olimpic Deva (2008-2010): Liliana Cosma, Florin Cotutiu, Nicolae Forminte (coordonator), Lucian Sandu,  Marius Vintila, coregraf Valer Puia
Antrenori lot olimpic Izvorani (2010-2011): Octavian Bellu (coordonator), Maria Bitang (coordonator), Raluca Bugner, Liliana Cosma (2010), Florin Cotutiu, Lucian Sandu, Marius Vintila, coregraf Mariana Ristea
Status actual: retrasa din activitatea competitionala (Decembrie 2011)

Rezultate competitii

  • 2011: Internationaux de France, Paris-Bercy ( FIG World Cup A, III) – locul 2 barna; Campionatele Europen, Berlin – participare in calificari (locul 16 paralele, locul 17 barna); CN Maestre – locul 1 individual compus, locul 1 barna si sol, locul 4 sarituri si paralele; Triunghiular Ger–Rou–Sui, Erzingen – locul 1 cu echipa Romaniei, locul 1 individual compus; Bilateral Marea Britanie, Lilleshal – locul 2 cu echipa Romaniei; Campionatele Mondiale, Tokio – locul 4 cu echipa Romaniei, locul 6 individual compus, premiul special Longines pentru eleganta; Gander Memorial, Morges – locul 1 individual; Swiss Cup, Zurich – locul 4 in echipa cu Flavius Koczi
  • 2010Triunghiular Gbr-Ger-Rou, Lilleshall – locul 1 cu echipa Romaniei, locul 2 individual compus; Triunghiular Fra-Gbr-Rou, Arques – locul 1 cu echipa Romaniei, locul 4 individual compus; Internationalele Romaniei, Bucuresti – locul 2 individual compus, locul 1 paralele si barna, locul 2 sol; Campionatele Europene, Birmingham medalie de bronz cu echipa Romaniei, calificata de pe locul 1 barna si 7 paralele – retrasa din finale din cauza unei accidentari; World Cup, Ghent (FIG World Cup A) – locul 1 barna, locul 2 paralele; CN Maestre – locul 1 individual compus,locul 1 barna, locul 3 sol, locul5 sarituri, locul 8 paralele; Triunghiular Sui-Ger-Rou, Schaffhausen – locul 1 cu echipa Romaniei, locul 1 individual compus; Campionatele Mondiale, Rotterdam – locul 4 cu echipa Romaniei, locul 6 individual compus, medalie de aur barna, locul 5 paralele
  • 2009: Internationalele Romaniei, Ploiesti – locul 1 barna, locul 2 paralele; Bilateral Spania, Salt – locul 1 cu echipa Romaniei, locul 1 barna si paralele; CN Maestre – locul 1 individual compus, locul 1 paralele, locul 3 sol, locul 4 barna, locul 5 sarituri; Campionatele Mondiale, Londra – locul 7 individual compus, medalie bronz paralele, locul 5 sol, locul 7 barna; DTB Pokal, Stuttgart (FIG World Cup A) – locul 1 barna; Grand-Prix, Brindisi – locul 1 barna
  • 2008: Citta di Jesolo Trophy – locul 3 cu echipa Romaniei, locul 8 individual compus (junioare); Campionatele Europene de Juniori, Clermont Ferrand – locul 4 cu echipa Romaniei, locul 9 individual compus, medalie de aur barna; CN Echipe Junioare – al 6-lea punctaj individual (categoria I)
  • 2007: Gym Festival Trnava – locul 2 individual compus, locul 2 barna, locul 3 sol, locul 5 paralele; CN Maestre/Sperante – locul 6 idividual compus, locul 1 barna, locul 3 sol, locul 7 sarituri; CN Individual Junioare – locul 2 individual compus, locul 1 paralele si barna, locul 2 sol, locul 8 sarituri (categoria I); Massilia Gym Cup – locul 3 cu echipa Romaniei, locul 6 individual compus, locul 1 barna, locul 6 sarituri, locul 8 paralele
  • 2006: CN Scolar – locul 3 individual compus,  locul 2 barna, locul 3 sol, locul 7 sarituri (categoria II); CN Echipe Junioare – al 6-lea punctaj individual (categoria II); CN Maestre/Sperante – locul 16 individual compus; CN Individual Junioare – locul 7 individual compus, locul 6 barna (categoria II); Jocurile Balcanice de Juniori, Istanbul – locul 2 cu echipa Romaniei, locul 9 individual compus, locul 3 sol, locul 7 sarituri
  • 2005: CN Scolar – locul 2 cu echipa LPS Galati, locul 15 individual compus (categoria III); CN Maestre/Sperante – locul 22 individual compus; CN Individual Junioare – locul 21 individual compus, locul 3 sol (categoria III)
  • 2004: CN Scolar – locul 28 individual compus (categoria III)

Vizitati si Ana Porgras – fan site si Ana Porgras online !

Dec 062012
 
Diana Chelaru

© COSR

Informatii generale

Nume: Diana Maria Chelaru
Data nasterii: 15 August 1993
Onesti, Bacau
Club: CSM Onesti (din 2010)
LPS Nadia Comaneci Onesti (pana in 2010)
Antrenori club: Elena Dragomir, Octavian Teodoru, Ioana Grava
Componenta a lotului national de junioare Onesti in perioada 2004-2008
Antrenori lot junioare Onesti:  Cristian Moldovan (2007-2008), Lacramioara Moldovan (2007-2008), Aurica Nistor, Daniel Nistor (2004-2008, coordonator 2007-2008), Livia Ponoran (coordonator 2004-2006), Adela Popa (2004-2006), Ovidiu Serban (2004-2006), choreographer Crina Purice (2004-2005),  antrenor-coregraf Carmen (Bogasiu) Ruja (2006-2008)
Olympic Team member (2008-2012)
Antrenori lot olimpic Deva (2008-2010): Liliana Cosma, Florin Cotutiu, Nicolae Forminte (coordonator), Sandu Lucian,  Marius Vintila, coregraf Valer Puia
Antrenori lot olimpic Izvorani: Octavian Bellu (coordonator), Maria Bitang (coordonator), Raluca Bugner, Liliana Cosma (2010), Florin Cotutiu, Lucian Sandu,  Marius Vintila,  coregraf Mariana Ristea, coregraf colaborator Adriana Pop
Status actual: retrasa din activitatea competitionala

Rezultate competitii

  • 2012: American Cup, New York (FIG World Cup, C II) – locul 5 individual compus; Turnier der Meister, Cottbus (FIG Challenge Cup, C III) – locul 1 sol, locul 7 paralele; Bilateral Franta, Cholet – locul 1 cu echipa Romaniei, locul 4 individual compus; Triunghiular Ger-Fra-Rou, Ulm – locul 1 cu echipa Romaniei, locul 3 individual compus; Patrulater Rou-Fra-Ger-Ita, Bucuresti – locul 1 cu echipa Romaniei, locul 4 individual compus; Jocurile Olimpice, Londramedalie de bronz cu echipa Romaniei; CN Maestre  – locul 2 cu echipa ASJ Bacau
  • 2011: Internationaux de France, Paris-Bercy (FIG World Cup A, III) – locul 2 sol, locul 3 sarituri; Campionatele Europene, Berlinmedalie de argint sol, locul 4 individual compus; Campionatele Mondiale, Tokio – locul 4 cu echipa Romaniei, locul 8 sol
  • 2010: Triunghiular Gbr-Ger-Rou, Lilleshall – locul 1 cu echipa Romaniei, locul 1 individual compus; Triunghiular Fra-Gbr-Rou, Arques – locul 1 cu echipa Romaniei, locul 1 individual compus; Internationalele Romaniei, Bucuresti – al 5-lea punctaj individual compus (HC), locul 1 sarituri si sol, al 4-lea punctaj finala paralele (HC), al 5-lea punctaj finala barna (HC); Campionatele Europene, Birmingham medalie de bronz cu echipa Romaniei, medalie de bronz sol, locul 4 sarituri; Blume Memorial, Barcelona – locul 4 individual compus; World Cup, Ghent (FIG World Cup A) – locul 2 sarituri, locul 5 sol; CN Maestre – locul 2 individual compus, locul 2 sol, locul 5 paralele, locul 8 sarituri, locul 9 barna; Triunghiular Sui-Ger-Rou, Schaffhausen – locul 1 cu echipa Romaniei, locul 3 individual compus; Campionatele Mondiale, Rotterdam – locul 4 cu echipa Romaniei, medalie de argint sol, locul 7 sarituri
  • 2009: Trofeo Citta di Jesolo, – locul 9 individual compus, al 2-lea punctaj sarituri; Campionatele Europene, Milano- locul 14 individual compus; Grand Prix, Glasgow (FIG World Cup A) – locul 6 sol, locul 7 sarituri, locul 8 paralele; Internationalele Romaniei, Ploiesti – locul 3 individual compus, locul 1 sarituri, al 3-lea punctaj finala sol (HC); Bilateral Spania, Salt – locul 1 cu echipa Romaniei, locul 1 individual compus, locul 2 sarituri si sol, locul 3 barna; CN Maestre – locul 2 individual compus, locul 1 sarituri si sol, locul 5 paralele, locul 6 barna; Campionatele Mondiale, Londra – locul 14 calificari sarituri, locul 15 calificari sol; Blume Memorial, Vilanova – locul 3 individual compus; Gander Memorial, Morges – locul 2; Swiss Cup, Zurich – locul 10 in echipa cu Marian Dragulescu
  • 2008: Trofeo Citta di Jesolo – locul 3 cu echipa Romaniei, locul 14 individual compus; CN Maestre/Sperante – locul 1 sarituri, locul 6 sol, locul 7 paralele, locul 8 barna; CN Individual Junioare – locul 4 individual compus, locul 2 sarituri, locul 5 sol, locul 6 barna, locul 6 paralele (categoria I, nivel 6)
  • 2007: CN Echipe Junioare – locul 2 cu echipa LPS Nadia Comaneci Onesti, primul punctaj individual (categoria I); Tournoi Blanc Mesnil – locul 6 cu echipa Romaniei, locul 17 individual compus, locul 1 barna si sol; CN Individual Junioare – locul 1 individual compus, locul 8 barna (categoria I)
  • 2006: CN Scolar – locul 1 individual compus, locul 1 paralele, barna si sol, locul 2 sarituri (categoria II); CN Echipe Junioare – al 4-lea punctaj individual (categoria II); CN Maestre/Sperante – locul 3 cu echipa LPS Nadia Comaneci Onesti,  locul 1 individual compus, locul 1 sarituri, locul 2 barna, locul 6 sol; CN Individual Junioare – locul 3 individual compus, locul 3 barna, locul 4 sarituri, locul 5 sol, locul 7 paralele (categoria II)
  • 2005: CN Maestre/Sperante – locul 16 individual compus; CN Individual Junioare – locul 4 individual compus, locul 2 sarituri, locul 6 paralele, locul 8 barna (categoria III)
  • 2004: CN Scolar – locul 2 cu echipa LPS Nadia Comaneci Onesti, locul 5 individual compus, locul 3 barna (categoria III); CN Echipe Junioare – locul 3 cu echipa LPS Nadia Comaneci Onesti, al 16-lea punctaj individual compus (categoria III); CN Individual Junioare – locul 13 individual compus (categoria III)

Vizitati si Diana Chelaru fan-site !

Dec 062012
 
Gabriela Dragoi

© Dan Mares

Informatii generale

Nume: Gabriela Dragoi
Data nasterii: 28 August 1992
Buzau
Club: CSS Buzau
Antrenori club: Constantin Clinciu, Gabriela (Trusca) Robu
Componenta a lotului national de junioare Onesti in perioada 2004- 2005
Antrenori lot junioare Onesti: Daniel Nistor, Livia Ponoran (coordonator), Adela Popa, Ovidiu Serban, coregraf Crina Purice
Componenta a lotului olimpic Deva in perioada 2006- 2010
Antrenori lot olimpic Deva: Raluca Bugner (pana in 2008), Liliana Cosma, Florin Cotutiu (din 2009), Nicolae Forminte (coordonator),  Catalin Meran (pana in 2008), Lucian Sandu, Marius Vintila,, coregraf Valer Puia
Componenta a lotului olimpic Izvorani in perioada 2010-2012
Antrenori lot olimpic Izvorani (din 2010): Octavian Bellu (coordonator), Maria Bitang (coordonator), Raluca Bugner,  Liliana Cosma (2010), Florin Cotutiu, Lucian Sandu, Marius Vintila, coregraf Mariana Ristea
Status actual: retrasa din activitatea sportiva (2012)

Rezultate competitii

  • 2012: Challenge Cup, Cottbus (FIG Challenge Cup, CIII) – locul 6 barna
  • 2011: CN Maestre – locul 6 individual compus, locul 4 barna, locul 5 sarituri, locul 6 paralele
  • 2010: Bilateral GBR-ROU, Ipswich locul 1 cu echipa Romaniei, locul 4 paralele; CN Maestre locul 5 individual compus, locul 3 barna, locul 7 paralele; Triunghiular Sui-Ger-Rou, Schaffhausen – locul 1 cu echipa Romaniei; Campionatele Mondiale, Rotterdam – locul 4 cu echipa Romaniei
  • 2009: Trofeo Citta di Jesolo – al 9-lea punctaj paralele, al 10-lea punctaj barna; Campionatele Europene, Milanomedalie de bronz barna; Grand Prix, Glasgow (FIG World Cup A) – locul 3 barna, locul 5 paralele; Internationalele Romaniei, Ploiesti – locul 1 paralele, locul 2 barna; Bilateral Spania, Salt – locul 1 cu echipa Romaniei, locul 2 barna si paralele; CN Maestre – locul 3 barna, locul 6 paralele; Campionatele Mondiale, Londra – locul 11 calificari paralele, locul 18 calificari barna
  • 2008: Bilateral Franta, Rouen – locul 1 cu echipa Romaniei, locul 4 individual compus; Bilateral Grecia – locul 1 cu echipa Romaniei, locul 1 individual compus; Campionatele Europene, Clermont-Ferrandmedalie de aur cu echipa Romaniei; Bilateral Marea Britanie, Constanta – locul 1 cu echipa Romaniei, locul 6 individual compus; Bilateral Marea Britanie, Ispwich – locul 1 cu echipa Romaniei, locul 9 individual compus, locul 3 paralele; CN Maestre – locul 7 individual compus, locul 1 barna, locul 6 sarituri; Mediteraneo Gym Cup, Roma – locul 1 cu echipa Romaniei, locul 4 individual compus; Triunghiular Ger–Fra-Rou, Schwabisch Gmund – locul 1 cu echipa Romaniei, locul 2 individual compus, locul 1 barna, locul 3 sol; Jocurile Olimpice, Beijing medalie de bronz cu echipa Romaniei, locul 5 barna
  • 2007: Internationale Romaniei, Ploiesti – HC al 5-lea punctaj individual; Citta di Lugano Trophy – locul 4 individual compus; International (6 natiuni), Civitavecchia – al 17-lea punctaj individual compus; Festivalul Olimpic al Tineretului European, Belgradmedalie de bronz cu echipa Romaniei, locul 6 sol; Japan Junior International, Yokohama – locul 8 individual compus, locul 4 sol, locul 6 sarituri, locul 8 paralele
  • 2006: CN Echipe Junioare – al 3-lea punctaj individual (categoria II); CN Maestre – locul 14 individual compus, locul 7 paralele; CN Individual Junioare – locul 1 individual compus, locul 2 paralele, barna  si sol, locul 5 sarituri (categoria II)
  • 2005: CN Maestre – locul 12 individual compus; CN Individual Junioare – locul 8 individual compus, locul 3 sol, locul 4 sarituri si paralele, locul 7 barna (categoria II)
  • 2004: CN Scolar – locul 1 cu echipa CSS Buzau, locul 13 individual compus, locul 1 paralele, locul 3 sarituri (categoria III); CN Echipe Junioare – locul 4 cu echipa CSS Buzau, al 7-lea punctaj individual (categoria III); CN Individual Junioare – locul 6 individual compus, locul 5 barna, locul 6 paralele si sol (categoria III)
  • 2003: CN Echipe Junioare – al 36-lea punctaj individual (categoria III)
Dec 062012
 
Sandra Izbasa

© COSR

Informatii generale

Nume: Sandra Raluca Izbasa
Data nasterii: 18 Iunie 1990
Bucuresti
Club: CSA Steaua Bucuresti
Antrenori club: Angela Cacoveanu, Lia Ceampelea, Gheorghe Neagu, Eliza Stoica, coregraf Mariana Ristea
Componenta a lotului national de junioare Onesti in perioada 2002-2003
Antrenori lot junioare Onesti: Raluca Bugner, Catalin Meran, Daniel Nistor, Livia Ponoran (coordonator), Ovidiu Serban, Marius Vintila, coregraf Crina Purice
Componenta a lotului olimpic din 2004
Antrenori lot olimpic Deva (2004 -2010):  Raluca Bugner (2004-2008), Liliana Cosma, Nicolae Forminte (coordonator), Catalin Meran (2004-2008), Lucian Sandu (din 2005), Marius Vintila, Cotutiu Florin (din 2009), coregraf Valer Puia
Antrenori lot olimpic Izvorani (2010-2012): Octavian Bellu (coordonator), Maria Bitang (coordonator), Raluca Bugner, Liliana Cosma (2010), Florin Cotutiu,  Lucian Sandu, Marius Vintila, coregraf Mariana Ristea, coregraf colaborator Adriana Pop
Antrenori lot olimpic Izvorani (2013): Octavian Bellu (coordonator), Maria Bitang (coordonator), Ioan Coroiu, Alexandru Militaru, Cristian Moldovan, Lacramioara Moldovan, Adela Popa, Lucian Sandu
Status actual: retrasa din activitatea competitionala

Rezultate competitii

  • 2013: Vitality4Me, Alphen aan den Rijn – locul 2 sol; CN Maestre - locul 3 cu echipa CSA Steaua – CSS 2 Bucuresti, locul 1 sol; Campionatele Mondiale, Antwerp – locul 7 sol

Sandra Izbasa

  • 2012: Bilateral Franta, Cholet – locul 1 cu echipa Romaniei, locul 2 individual compus; Campionatele Europene, Bruxellesmedalie de aur cu echipa Romaniei, medalie de aur sarituri; Patrulater Rou-Fra-Ger-Ita, Bucuresti – locul 1 cu echipa Romaniei, locul 2 individual compus; Jocurile Olimpice, Londra medalie de bronz cu echipa Romaniei, locul 5 inidviudual compus, medalie de aur sarituri, locul 8 sol
  • 2011: Internationaux de France, Paris-Bercy (FIG World Cup A, III) – locul 1 sol; Campionatele Europene, Berlin medalii de aur sarituri si sol; Triunghiular Ger–Rou–Sui, Erzingen – locul 1 cu echipa Romaniei; Bilateral Marea Britanie, Lilleshall – locul 2 cu echipa Romaniei
  • 2010: World Cup, Ghent (FIG World Cup A) – locul 1 sol; CN Maestre – locul 1 sarituri si sol, locul 2 barna; Triunghiular Sui-Ger-Rou, Schaffhausen – locul 1 cu echipa Romaniei (prima nota sol); Campionatele Mondiale, Rotterdam – locul 4 cu echipa Romaniei, locul 7 sol;  Gander Memorial, Chiasso – locul 2 individual; Swiss Cup, Zurich – locul 4 in echipa cu Flavius Koczi
  • 2009: Nadia Comaneci Invitational, Oklahoma – loul 1 cu echipa Romaniei, locul 1 individual compus; Trofeo Citta di Jesolo – prima nota barna, a 3-a nota sol; Campionatele Europene, Milano – locul 7 sol

Sandra Izbasa

  • 2008: Bilateral Franta, Rouen – locul 1 cu echipa Romaniei, locul 2 individual compus; Campionatele Europene, Clermont-Ferrandmedalie de aur cu echipa Romaniei, medalie de aur sol, medalie de argint barna; Turnier der Meister, Cottbus (FIG World Cup) – locul 1 sol, locul 3 barna; Bilateral Marea Britanie, Constanta – locul 1 cu echipa Romaniei, locul 3 individual compus; Bilateral Marea Britanie, Ispwich –  locul 1 echipa Romaniei, locul 3 individual compus, locul 2 barna, locul 1 sol; CN Maestre – locul 1 cu CSA – CSS 3 Steaua Bucuresti; Mediteraneo Gym Cup, Roma – locul 1 cu echipa Romaniei, locul 2 individual compus; Jocurile Olimpice, Beijingmedalie de bronz cu echipa Romaniei, locul 8 individual compus, medalie de aur sol; Gander Memorial, Chiasso -locul 1 individual; Swiss Cup, Zurich – locul 2 in echipa cu Flavius Koczi; International Cup, Toyota – locul 4 individual compus, locul 1 sol, locul 2 barna, locul 4 sarituri; Grand Prix di Ginnastica, Milano – locul 1 sol, locul 2 barna; World Cup Final, Madrid (FIG World Cup Final) – locul 3 sol, locul 4 barna
  • 2007: Internationaux de France, Paris Bercy (FIG World Cup) – locul 6 sarituri, locul 5 barna, locul 3 sol; Internationalele Romaniei, Ploiesti – locul 2 individual compus; Campionatele Europene, Amsterdammedalie de argint individual compus, medalie de argint barna, locul 8 sarituri, retrasa din fianala de la sol din cazuza unei accidentari (calificata cu primul punctaj); International (6 natiuni), Civitavecchia  – al 20-lea punctaj individual; CN Maestre – locul 2 cu echipa CSA-CSS 3 Steaua Bucuresti, locul 2 individual compus, locul 1 sol, locul 2 paralele, locul 3 barna, locul 5 sarituri; Campionatele Mondiale, Stuttgartmedalie de bronz cu echipa Romaniei, locul 9 individual compus, locul 8 sol
  • 2006: Internationaux de France, Lyon (FIG World Cup) – locul 3 barna, locul 2 sol; Intenationale Romaniei, Ploiesti: locul 1 individual compus, locul 1 sarituri si sol, locul 2 barna si paralele; Campionatele Europene, Volosmedalie de argint cu echipa Romaniei, medalie de aur sol, medalie de bronz barna, locul 7 sarituri; CN Maestre – locul 1 individual compus, locul 1 sarituri, barna, sol, locul 3 paralele; Bilateral GBR-ROU, Newcastle -  locul 1 cu echipa Romaniei, locul 2 individual compus; Campionatele Mondiale, Aarhus  - locul 4 cu echipa Romaniei, medalie de bronz individual compus, medalie de argint barna, locul 6 sol, locul 8 sarituri; Grand Prix, Glasgow (FIG World Cup)- locul 1 sol, locul 3 barna
  • 2005: Festivalul Olimpic al Tineretului  European, Lignanomedalie de argint cu echipa Romaniei, locul 4 individual compus, medalie de aur sarituri, medalie de argint sol, locul 7 paralele; Junior International, Yokohama – locul 3 individual compus, locul 1 sarituri si sol; CN Maestre – locul 1 cu echipa CSA-CSS 3 Steaua Bucuresti, locul 1 individual compus, locul 1 sarituri si sol, locul 2 paralele; Gander Memorial, Morges – locul 1 individual; Swiss Cup, Zurich – locul 2 in echipa cu Razvan Selariu; CN Individual Junioare – locul 1 individual compus, locul 1 sarituri, paralele, barna, sol (categoria I)
  • 2004: Campionatele Europene Junioare, Amsterdammedalie de argint cu echipa Romaniei, locul 6 individual compus, medalie de argint sol, locul 4 barna, locul 5 sarituri; CN Maestre/Sperante – locul 1 cu echipa CSA – CSS 3 Steaua Bucuresti, locul 2 individual compus, locul 2 sarituri, paralele si sol, locul 4 barna; CN Individual Junioare – locul 1 individual compus, locul 1 sarituri, paralele, sol, locul 2 barna (categoria I)
  • 2003: CN Maestre/Sperante – locul 2 cu echipa CSA-CSS 3 Steaua Bucuresti, locul 6 individual compus

Vizitati si Sandra Izbasa online !