Dec 062012
 

© COSR

General Info

Name: Larisa Andreea Iordache
Born 19 June 1996
Bucharest
Club: CS Dinamo Bucharest (since 2010)
CSS 7 Dinamo Bucharest (until 2010)
Club coaches: Mariana Campeanu-Silisteanu and volunteer assistant coaches Raluca Suciu Popescu and Valadimir Potop
Member of Onesti Junior National Team from 2007 to 2009
Onesti Junior National Team coaches: Cristian Moldovan, Lacramioara Moldovan, Aurica Nistor, Daniel Nistor (head coach), coach-choreographer Carmen (Bogasiu) Ruja
Member of Deva Junior National Team from 2009 to 2010
Deva Junior National Team coaches:  Ramona Micu, Cristian Moldovan, Lacramioara Moldovan, Gheorghe Orban (head coach), Adela Popa, Corina Doreanu (choreographer)
Member of  Olympic Team from 2010
Izvorani Olympic Team coaches (2010-2012): Octavian Bellu (head coach), Maria Bitang (head coach), Raluca Bugner, Liliana Cosma (2010), Florin Cotutiu, Lucian Sandu, Marius Vintila, choreographer Mariana Ristea, independent choreographer Adriana Pop
Izvorani Olympic Team coaches (since 2013): Octavian Bellu (head coach), Maria Bitang (head coach), Ioan Coroiu, Alexandru Militaru (2013), Cristian Moldovan, Lacramioara Moldovan, Adela Popa, Lucian Sandu

Competition Results

  • 2014: Challenge Cup, Doha (FIG World Challenge Cup, C III) – 1st place BB, VT and FX; Friendly Meet Fra-Bel-Rou, Avoine - 1st place with team Romania, 1st place AA; European Championships, Sofiagold medal with team Romania, gold medal floor, silver medal beam, bronze medal vault, 6th place UB; Senior Nationals - 1st place AA, 1st place VT, UB and FX, 2nd place BB; Friendly Meet Ger-Rou-Sui, Obbersiggenthal - 2nd place with team Romania, 1st place AA; World Championships, Nanning – 4th place with team Romania, silver medal all-around, silver medal floor, 5th place BB; Arthur Gander Memaorial, Chiasso – 2nd place; winner of the Chiasso City Cup (for the best FX);  Swiss cup, Zurich - 7th place with Marius Berbecar; World Cup, Stuttgart (FIG World Cup, CII) – 1st place AA; World Cup, Glasgow (FIG World Cup, CII) – 1st place AA
  • 2013: Challenge Cup, Doha (FIG World Challenge Cup, C III) – 1st place BB, 2nd place VT and FX, 6th place UB; European Championships, Moscowsilver medal all-around, gold medal balance beam, silver medals vault and floor exercise; Challenge Cup, Anadia (FIG World Challenge Cup, C III) – 1st place BB and FX; Senior Nationals – 2nd place with team Dinamo Bucuresti, 1st place AA, 1st place UB and BB, 2nd place FX; World Championships, Antwerp - 4th place all-around, bronze medal floor, 7th place balance beam; Arthur Gander Memorial, Morges – 1st place; Swiss cup, Zurich – 1st place with Andrei Muntean; Master Massilia Cup – 1st place with team Romania, 1st place AA, 1st place BB and FX, 2nd place VT; World Cup, Stuttgart (FIG World Cup, CII) – 2nd place AA; World Cup, Glasgow (FIG World Cup, CII) – 1st place AA
  • 2012: American Cup, New York (FIG World Cup, C II) – 3rd place AA; Challenge Cup, Doha (FIG Challenge Cup, C III) – 4th place UB; Friendly meet Fra-Rou, Cholet – 1st place with team Romania, 1st place AA (1st scores VT and FX); Friendly Meet Ger-Fra-Rou, Ulm – 1st place with team Romania, 1st place AA (1st scores VT, UB, BB); European Championships, Bruxellesgold medal with team Romania, gold medal floor, silver medal balance beam, withdrawn from UB final (qualified from 8th place – 9th score of qualifications); Friendly Meet Rou-Fra-Ger-Ita, Bucharest – 1st place with team Romania, 1st place AA (best scores BB and FX); Olympic Games, London bronze medal with team Romania, 9th place AA, 6th place BB
  • 2011: Championnat de France DN1, Toulouse – 1st place with team Alliance Dijon Gym (1st AA); Gym Festival, Trnava – 1st place AA, 1st place UB, BB and FX; Friendly Meet Gbr-Rou, Lilleshall – 1st place with team Romania, 1st place AA; European Youth Olympic Festival, Trabzon silver medal with team Romania, gold medals all-around, balance beam and floor, silver medals vault and uneven bars; Grand Prix, Catania – 2nd place UB
  • 2010: Gymnix Junior Cup, Montreal – 2nd place BB, 7th place UB; Friendly Meet Fra-Gbr-Rou, Arques – l1st place with team Romania, 1st place AA (juniors); Romanian Internationals, Bucharest – 6th place AA – outside of competition, best scores in FX and BB finales, 2nd score in VT final, 3rd score in UB final – outside of competition; Junior European Championships, Birminghamsilver medal with team Romania, bronze medal all-around, gold medal floor, silver medal balance beam, 4th place VT; Senior Nationals – 2nd place with team CS Dinamo, 1st place AA, VT, UB, BB, FX (hopefuls division); Tournoi International, Schiltigheim – 1st place AA, UB, BB, FX, 2nd place VT
  • 2009: Junior Team Nationals – 1st place AA (category II); Bosfor Cup, Istanbul – 1st place AA, VT, UB, BB, FX; Seniors Nationals – 1st place AA, VT, BB, FX, 2nd place UB (hopefuls division); Junior Individual Nationals – l2nd place AA, 1st place VT, UB, BB, 2nd place FX (category II); Coupe Avenir, Malmedy – 1st place with team Romania, 2nd place AA, 1st place VT, UB, FX; Top-Gym, Charleroi – 3rd place with team Slovenia – Romania, 1st place AA and BB, 7th place UB
  • 2008: Pre Olympic Youth Cup, Bergisch Gladbach – 1st place AA; Junior Team Nationals – 1st AA (category III); Junior Individual Nationals – 2nd place AA, 1st place BB, 2nd place VT, 4th place UB, 8th place FX (category III); Top Gym, Charleroi – 4th place AA, l1st place FX, 2nd place BB; Challenge International, Woluwe Saint Lambert – 4th place AA
  • 2007Junior Team Nationals – 3rd AA (category III); Coupe Avenir, Malmedy – 2nd place with team Romania, 2nd place AA; Tournoi du Blanc Mesnil – 6th place with team Romania, 2nd place AA, 1st place BB and FX; Junior Individual Nationals– 1st place AA, 1st place UB and BB, 2nd place FX, 3rd place VT(category III); Tournoi International Arques – 1st place BB
  • 2006School Nationals – 3rd place AA, 1st place VT and FX, 4th place UB, 7th place BB (category IV); Little Gymnast Nationals – 5th place with team CSS 7- CS Dinamo Bucharest, 3rd place AA, 1st place BB and FX (category IV); Junior Team Nationals – 45th AA (category III); Junior Individual Nationals – 16th place AA (category III); participation in Voronin Cup, Moscow
  • 2005: School Nationals – 4th place AA, 3rd place BB and FX, 4th place VT, 7th place UB (category IV); Little Gymnast Nationals – 2nd place with team CSS7 – CS Dinamo Bucharest, 3rd place AA, 2nd place BB, 3rd place UB and FX, 4th place VT (category IV)
  • 2004 : School Nationals – 7th place with team CSS 7 Dinamo Bucharest, 51st place AA (category IV); Little Gymnast Nationals– 83rd AA score (outside of competition)

Please also visit Larisa Iordache online  and Larisa Iordache – fan site !

Oct 102012
 

© Dan Mares

General Info

Name: Andra Ana-Maria Anghelescu
Born 11 February 2001
Bucharest
Club: CSS 7 Dinamo Bucharest
Club coaches: Mariana Cimpeanu Silisteanu and volunteer assistant coaches  Adriana Musat, Vladimir Potop, Amelia Racea, Mihai Sarbu, choreographer Alexandra Tudorache
Onesti Junior National Team member (2013 – 2014)
Onesti Junior National Team coaches: Daniela Maranduca Nicolai, Remus Nicolai, Benoni Pereteanu (head coach)
Deva Junior National Team member since August 2014
Deva Junior National Team coaches: Liliana Cosma, Florin Cotutiu, Nicolae Forminte (head coach), Ramona Micu, Daniela Maranduca Nicolai, Remus Nicolai, choreographer Corina Dorean

Competition Results

  • 2014: Junior Team Nationals – 10th AA score (category II, level 4); Junior Individual Nationals – 4th place AA, 2nd place BB, 5th place FX, 8th place UB (category II, level 4)
  • 2013Junior Team Nationals – 10th AA score (category III, level 4); Junior Individual Nationals – 9th place AA  (category III, level 4)
  • 2012: School Nationals – 2nd place AA, 1st place VT and FX, 2nd place BB, 3rd place UB (category III, level 3); Junior Team Nationals –  13th AA (category III, level 3); Junior Individual Nationals – 9th place AA, 2nd place UB, 4th place VT (category III, level 3)
  • 2011School Nationals – 1st place AA, 1st place UB, 2nd place BB and FXl (category I, level 2); “Little Gymnast” Nationals – 4th place AA, 3rd place FX, 4th place BB, 5th place UB (category IV, level 2); Junior Team Nationals – 19th AA (category III, level 3); Junior Individual Nationals – 11th place AA, 6th place BB (category III, level 3)
  • 2010School Nationals – 9th place AA, 3rd place BB (category IV, level 1); “Little Gymnast” Nationals – 21st place AA, 1st place VT, 3rd place BB (category IV, level 1)

Photo Gallery

  • 2014 Junior Individual Nationals, Deva (© Dan Mares)
  • 2013 Junior Team Nationals, Onesti (© Dan Mares)

 

  • 2012 Junior Individual Nationals, Deva (© Dan Mares)
  • 2012 School Nationals (© gimnastica.net)
  • 2012  CSM Onesti Cup (© Dan Mares)
  • 2011 CSM Onesti Cup (© CSM Onesti)
Oct 022012
 
Alexandra Susnea

© A. Susnea

General Info

Name Alexandra  Susnea
Born 21 April 2002
Barlad, Vaslui
Club: CSS 7 Dinamo Bucharest (2012 – 2013)
CSM Onesti (until 2012)
Coaches: Mariana Cimpeanu-Silisteanu and volunteer assistant coaches  Adriana Musat, Vladimir Potop, Amelia Racea, Mihai Sarbu, choreographer Alexandra Tudorache (Dinamo)
Anamaria Zaharia, Martin Simo (CSM Onesti)
Current status: retired

Competition Results

  • 2013: School Nationals – 18th place AA – 2 apparatus participation (category III, level 3)
  • 2012“Little Gymnast” Nationals – 24th place AA (category IV, level 2)
  • 2011“Little Gymnast” Nationals – 5th place with team CSM Onesti, 50th place AA (category IV, level 1)

 

Photo Gallery

  • 2012 CSM Onesti Cup (© Dan Mares)
  • 2011 CSM Onesti Cup (© CSM Onesti)
Oct 022012
 
Andra Stoica

© Dan Mares

General Info

Name: Andra Stoica
Born 27 August 2000
Giurgiu
Club: CS Dinamo Bucharest
CSS 7 Dinamo Bucharest (until 2014)
Club coach: Mariana Cimpeanu Silisteanu
Onesti junior national team member in 2011
Onesti junior national team coaches: Corneliu Agop (head coach), Tabita Trandafir
Deva junior national team member (2011 – 2012)
Deva junior national team coaches: Alexandru Militaru, Cristian Moldovan, Lacramioara Moldovan, Gheorghe Orban (head coach),  Adela Popa, choreographer Corina Dorean
Izvorani Olympic Team member (2013 – 2015)
Izvorani Olympic team coaches: Octavian Bellu (head coach), Maria Bitang (head coach), Ioan Coroiu, Alexandru Militaru (2013), Cristian Moldovan, Lacramioara Moldovan, Adela Popa, Lucian Sandu
Current status: retired

Competition Results

  • 2014: Trofeo Citta di Jesolo – 2nd place with team Romania; Friendly Meet Fra-Bel-Rou, Avoine - 1st place with team Romania, 5th place AA; European Championships, Sofia - bronze medal with Team Romania junior; Senior Nationals - 6th place AA, 6th place BB
  • 2013: Trnava Gym Festival – 1st place with team Romania, 2nd place AA; Junior Team Nationals – 12th UB score (the only participation) (category II, level 5); Senior Nationals – 2nd place with team Dinamo Bucharest, 10th place AA, 7th place FX; Junior Individual Nationals – 9th place AA, 1st place FX, 2nd place VT, 3rd place BB (category II, level 5)
  • 2012: School Nationals – 1st place AA, 2nd place VT and FX, 3rd place UB, 6th place BB (category III, level 4); Junior Team Nationals – 2nd AA score (category III, level 4); Junior Individual Nationals – 6th place UB – the only apparatus she competed (category III, level 4)
  • 2010School Nationals – 3rd place AA, 2nd place UB, 3rd place FX, 5th place VT, 6th place BB (category IV, level 2); “Little Gymnast” Nationals – 7th place AA, 3rd place VT and UB, 7th place BB (category IV, level 2)
  • 2009School Nationals – 3rd place with team CSS 7 Dinamo I, 9th place AA, 6th place VT (category IV, level 1); “Little Gymnast” Natonals – 3rd place AA, 3rd place VT and BB, 8th place FX (category IV, level 1)

Photo Gallery

  • 2013 Senior Nationals, Bucharest (© Dan Mares)
  • 2013 Junior Team Nationals, Onesti (© Dan Mares)

 

  • 2012 Junior Individual Nationals, Deva (© Dan Mares)
  • 2012 School Nationals, Buzau (© gimnastica.net)
Oct 022012
 

Dora9

General Info

Name: Dora Gabriela Vulcan
Born 21 August 1999
Focsani, Vrancea
Club: CSS 7 Dinamo Bucharest (since 2013)
CSM Onesti (2011-2012)
CSSG Focsani (2002- 2010)
Club Coaches: Mariana Cimpeanu-Silisteanu (CSS 7 Dinamo Bucharest)
Doinita Vulcan (CSSG Focsani and CSM Onesti)
Onesti Junior National Team member in 2010
Onesti Junior National Team coaches: Martin Simo (coordinator), Carmen Smeu, Tabita Trandafir
Deva Junior National Team member (2013 – 2015)
Deva Junior National Team coaches: Liliana Cosma (head coach 2013-2014), Florin Cotutiu, Nicolae Forminte (head coach since 2014), Ramona Micu, Daniela Maranduca Nicolai (since 2014), Remus Nicolai (since 2014), Gheorghe Orban (2013), choreographer Corina Dorean
Izvorani Olympic Team member since 2015
Izvorani Olympic Team coaches: Mariana Bitang (head coach), Octavian Bellu (head coach), Ioan Coroiu, Cristian Moldovan, Lacramioara Moldovan, Adela Popa, Lucian Sandu, choreographer Maria Fumea

Competition Results

  • 2014L’International Gymnix, Junior Cup, Montreal - 5th place with team Romania, 17th place AA, 4th place VT; Junior Individual Nationals – 1st place AA, VT, UB, BB and FX (category I, level 5); Team Nationals – 4th place with team CSS Dinamo – CSS 2 Bucharest;  Master Massilia, Marseille – 9th place with team Romania, 13th place AA
  • 2013: School Nationals – 1st place AA, 1st place FX, 2nd place UB, 7th place VT, 8th place BB (category II, level 5); Junior Team Nationals – 6th AA score (category II, level 5); Senior Nationals – 2nd place with team Dinamo Bucharest, 11th place AA, 3rd place VT; Junior Individual Nationals – 2nd place AA, 1st place VT, 3rd place FX, 7th place UB
  • 2012: Junior Team Nationals – 3rd place with team CSM Onesti, 7th AA score (category II, level 5); Junior Individual Nationals – 10th UB qualification score – competed only on this apparatus (category II, level 5)
  • 2010: School Nationals – 3rd place with team CSSG Focsani, 6th place AA, 2nd place FX (category III, level 3); Junior Team Nationals – 2nd place with team  CSSG Focsani, 13th AA score (category III, level 3); Junior Individual Nationals – 9th place AA (category III, level 3)
  • 2009School Nationals – 1st place with team CSSG Focsani, 5th place AA, 5th place BB, 6th place UB, 7th place FX (category IV, level 2); “Little Gymnast” Nationals – 1st place with team CSSG Focsani, 3rd place AA, 4th place BB, 5th place FX, 7th place UB (category IV, level 2)
  • 2008School Nationals – 5th place with team CSSG Focsani I, 12th place AA, 3rd place FX, 7th place VT (category IV, level 1); “Little Gymnast” Nationals – 7th place with team CSSG Focsani, 16th place AA, 3rd place BB (category IV, level 1)

Photo Gallery

  • 2014 Junior Individual Nationals, Deva (© Dan Mares)
  • 2013 Senior Nationals, Bucharest (© Dan Mares)
  • 2013 Junior Team Nationals (© Dan Mares)
  • 2012 Junior Individual Nationals, Deva (© Dan Mares)
  • 2012 CSM Onesti Cup (© Dan Mares)