Feb 052013
 
Maria Balea

© Dan Mares

Informatii generale

Nume: Maria Balea
Data nasterii: 8 Septembrie 1996
Campeni, Alba
Club: CNS Cetate Deva
Antrenori club: Cristinel Micu, Luciana Rusan Menciu, Lenuta Slabu
Componenta a lotului national de junioare Deva in perioada 2009-2010
Antrenori lot junioare Deva: Ramona Micu, Cristian Moldovan, Lacramioara Moldovan, Gheorghe Orban (coordonator), Adela Popa, coregraf Corina Dorean
Componenta lotului olimpic Izvorani in perioada 2010-2011
Antrenori lot olimpic Izvorani: Octavian Bellu (coordonator), Maria Bitang (coordonator), Raluca Bugner, Florin Cotutiu, Lucian Sandu,  Marius Vintila, coregraf Mariana Ristea
In 2012 continua pregatirea alaturi de lotul national de junioare Deva
Status actual: retrasa din activitatea sportiva (2012)

Rezultate competitii

  • 2011: Trofeo Citta di Lugano – locul 3 individual compus; Gym Festival, Trnava – locul 3 individual compus, locul 2 paralele, locul 3 sol; Bilateral Marea Britanie, Lileshall – locul 1 cu echipa Romaniei; Festivalul Olimpic al Tineretului European, Trabzonmedalie de argint cu echipa Romaniei, locul 8 sol; CN Maestre – locul 1 cu echipa CNS Cetate Deva, locul 8 individual compus, locul 8 sarituri si paralele
  • 2010: Triunghiular Fra-Gbr-Rou, Arques – locul 1 cu echipa Romaniei, locul 8 individual compus, Internationalele Romaniei, Bucuresti – al 10-lea punctaj individual compus (HC); CN Echipe Junioare – primul punctaj individual (categoria I); CN Maestre/Sperante – locul 3 cu echipa CSS Cetate Deva II, locul 5 individual compus, locul 2 paralele, locul 3 sarituri, locul 5 barna; Tournoi International, Schiltigheim – locul 5 individual compus, locul 3 sol, locul 5 paralele, locul 7 sarituri, locul 7 barna
  • 2009: Championnat de France, Lievin – locul 12 cu echipa La Madeleine; DKMT Cup, Deva – locul 1 cu echipa CNS Cetate Deva, locul 1 individual compus; CN Echipe Junioare – locul 1 cu echipa CNS Cetate Deva, al 5-lea punctaj individual (categoria II); CN Maestre/Sperante – locul 2 individual compus, locul 3 sarituri, locul 4 paralele, barna si sol; CN Individual Junioare – locul 4 individual compus, locul 2 barna si sarituri (categoria II); Coupe Avenir, Malmedy – locul 1 cu echipa Romaniei, locul 7 individual compus, locul 2 barna
  • 2008: CN Scolar – locul 1 cu echipa CSS Cetate Deva, locul 5 individual compus, locul 3 barna, locul 5 sarituri (categoria III); DKMT Cup, Deva – locul 1 cu echipa CSS Cetate Deva, locul 1 individual compus (junioare 11-13 ani); CN Echipe Junioare – locul 2 cu echipa CNS – CSS Cetate Deva, al 8-lea punctaj individual (categoria III); CN Individual Junioare – locul 4 individual compus, locul 2 paralele, locul 3 barna, locul 4 sol (categoria III); Memorial Zifcakovcov, Detva – locul 8 individual compus, locul 1 sol
  • 2007: CN Echipe Junioare – al 33-lea punctaj individual (categoria III); CN Individual Junioare – locul 13 individual compus (categoria III); Alpen Adria Cup, Klagenfurt – locul 2 individual compus (categoria 9-10 ani)
  • 2006: CN Scolar – locul 5 cu echipa CSS Cetate Deva, locul 48 individual compus (categoria IV); CN Mica Gimnasta – locul 6 cu echipa CSS Cetate Deva, locul 46 individual compus (categoria IV)

Galerie foto

  • 2011 Trofeo Citta di Lugano (© Stefan Wurzer)
  • 2010 Tournoi International, Schiltigheim (© Florian Dal Gobbo)