Dec 062012
 
Gabriela Dragoi

© Dan Mares

Informatii generale

Nume: Gabriela Dragoi
Data nasterii: 28 August 1992
Buzau
Club: CSS Buzau
Antrenori club: Constantin Clinciu, Gabriela (Trusca) Robu
Componenta a lotului national de junioare Onesti in perioada 2004- 2005
Antrenori lot junioare Onesti: Daniel Nistor, Livia Ponoran (coordonator), Adela Popa, Ovidiu Serban, coregraf Crina Purice
Componenta a lotului olimpic Deva in perioada 2006- 2010
Antrenori lot olimpic Deva: Raluca Bugner (pana in 2008), Liliana Cosma, Florin Cotutiu (din 2009), Nicolae Forminte (coordonator),  Catalin Meran (pana in 2008), Lucian Sandu, Marius Vintila,, coregraf Valer Puia
Componenta a lotului olimpic Izvorani in perioada 2010-2012
Antrenori lot olimpic Izvorani (din 2010): Octavian Bellu (coordonator), Maria Bitang (coordonator), Raluca Bugner,  Liliana Cosma (2010), Florin Cotutiu, Lucian Sandu, Marius Vintila, coregraf Mariana Ristea
Status actual: retrasa din activitatea sportiva (2012)

Rezultate competitii

  • 2012: Challenge Cup, Cottbus (FIG Challenge Cup, CIII) – locul 6 barna
  • 2011: CN Maestre – locul 6 individual compus, locul 4 barna, locul 5 sarituri, locul 6 paralele
  • 2010: Bilateral GBR-ROU, Ipswich locul 1 cu echipa Romaniei, locul 4 paralele; CN Maestre locul 5 individual compus, locul 3 barna, locul 7 paralele; Triunghiular Sui-Ger-Rou, Schaffhausen – locul 1 cu echipa Romaniei; Campionatele Mondiale, Rotterdam – locul 4 cu echipa Romaniei
  • 2009: Trofeo Citta di Jesolo – al 9-lea punctaj paralele, al 10-lea punctaj barna; Campionatele Europene, Milanomedalie de bronz barna; Grand Prix, Glasgow (FIG World Cup A) – locul 3 barna, locul 5 paralele; Internationalele Romaniei, Ploiesti – locul 1 paralele, locul 2 barna; Bilateral Spania, Salt – locul 1 cu echipa Romaniei, locul 2 barna si paralele; CN Maestre – locul 3 barna, locul 6 paralele; Campionatele Mondiale, Londra – locul 11 calificari paralele, locul 18 calificari barna
  • 2008: Bilateral Franta, Rouen – locul 1 cu echipa Romaniei, locul 4 individual compus; Bilateral Grecia – locul 1 cu echipa Romaniei, locul 1 individual compus; Campionatele Europene, Clermont-Ferrandmedalie de aur cu echipa Romaniei; Bilateral Marea Britanie, Constanta – locul 1 cu echipa Romaniei, locul 6 individual compus; Bilateral Marea Britanie, Ispwich – locul 1 cu echipa Romaniei, locul 9 individual compus, locul 3 paralele; CN Maestre – locul 7 individual compus, locul 1 barna, locul 6 sarituri; Mediteraneo Gym Cup, Roma – locul 1 cu echipa Romaniei, locul 4 individual compus; Triunghiular Ger–Fra-Rou, Schwabisch Gmund – locul 1 cu echipa Romaniei, locul 2 individual compus, locul 1 barna, locul 3 sol; Jocurile Olimpice, Beijing medalie de bronz cu echipa Romaniei, locul 5 barna
  • 2007: Internationale Romaniei, Ploiesti – HC al 5-lea punctaj individual; Citta di Lugano Trophy – locul 4 individual compus; International (6 natiuni), Civitavecchia – al 17-lea punctaj individual compus; Festivalul Olimpic al Tineretului European, Belgradmedalie de bronz cu echipa Romaniei, locul 6 sol; Japan Junior International, Yokohama – locul 8 individual compus, locul 4 sol, locul 6 sarituri, locul 8 paralele
  • 2006: CN Echipe Junioare – al 3-lea punctaj individual (categoria II); CN Maestre – locul 14 individual compus, locul 7 paralele; CN Individual Junioare – locul 1 individual compus, locul 2 paralele, barna  si sol, locul 5 sarituri (categoria II)
  • 2005: CN Maestre – locul 12 individual compus; CN Individual Junioare – locul 8 individual compus, locul 3 sol, locul 4 sarituri si paralele, locul 7 barna (categoria II)
  • 2004: CN Scolar – locul 1 cu echipa CSS Buzau, locul 13 individual compus, locul 1 paralele, locul 3 sarituri (categoria III); CN Echipe Junioare – locul 4 cu echipa CSS Buzau, al 7-lea punctaj individual (categoria III); CN Individual Junioare – locul 6 individual compus, locul 5 barna, locul 6 paralele si sol (categoria III)
  • 2003: CN Echipe Junioare – al 36-lea punctaj individual (categoria III)