Dec 062012
 
Amelia Racea

© COSR

Informatii generale

Nume: Elena Amelia Racea
Data nasterii
: 29 August 1994
Targu Jiu, Gorj
Club: CNS Cetate Deva
Antrenori club: Ramona Micu, Florin Cotutiu
Componenta a lotului national de junioare Deva in perioada 2007-2008
Antrenori lot junioare Deva:  Florin Cotutiu, Ramona Micu, Gheorghe Orban (coordonator), Adela Popa, coregraf Corina Dorean
Componenta a lotului olimpic Deva in perioada 2008 – 2010
Antrenori lot olimpic Deva: Liliana Cosma, Florin Cotutiu, Nicolae Forminte (coordonator), Lucian Sandu,  Marius Vintila, coregraf Valer Puia
Componenta a lotului olimpic Izvorani in perioada 2010-2012
Antrenori lot olimpic Izvorani: Octavian Bellu (coordinator), Maria Bitang (coordinator), Raluca Bugner, Liliana Cosma (2010), Florin Cotutiu, Lucian Sandu,Marius Vintila, coregraf Mariana Ristea, coregraf colaborator Adriana Pop
Status actual: retrasa din activitatea competitionala (2012)

Rezultate competitii

  • 2012: Bilateral Franta, Cholet – locul 1 cu echipa Romaniei, locul 5 inidvidual compus; Triunghiular Ger-Fra- Rou, Ulm - locul 1 cu echipa Romaniei
  • 2011: Campionatele Europene, Berlinmedalie de bronz individual compus, locul 7 sarituri; Grand Prix, Glasgow (FIG World Cup A, II) – locul 1 individual compus; CN Maestre – locul 1 cu echipa CNS Cetate Deva, locul 2 individual compus, locul 1 paralele, locul 3 barna si sarituri, locul 4 sol;  Triunghiular Ger–Rou–Sui, Erzingen – locul 1 cu echipa Romaniei, locul 2 individual compus; Bilateral Marea Britanie, Lileshall – locul 2 cu echipa Romaniei; Campionatele Mondiale, Tokio – locul 4 cu echipa Romaniei, locul 5 barna
  • 2010: Triunghiular Gbr-Ger-Rou, Lileshall – locul 1 cu echipa Romaniei, locul 6 individual compus; Triunghiular Fra-Gbr-Rou, Arques – locul 1 cu echipa Romaniei, locul 7 individual compus; Internationalele Romaniei, Bucuresti – al 3-lea punctaj individual compus (HC), locul 1 barna, al 7-lea punctaj finala paralele (HC), al 8-lea punctaj finala sol (HC); Campionatele Europene, Birminghammedalie de bronz cu echipa Romaniei, medalie de aur barna, locul 5 sol, locul 7 sarituri; World Cup, Ghent (FIG World Cup A) – locul 7 paralele (locul 3 calificari); CN Maestre – locul 1 cu echipa CSS Cetate Deva, locul 3 individual compus, locul 1 paralele, locul 5 barna si sol, locul 6 sarituri; Campionatele Mondiale, Rotterdam – rezerza (in urma unei accidentari)
  • 2009: American Cup, Chicago – locul 5 individual compus; Trofeo Citta di Jesolo – locul 1 individual compus (junioare); Trofeo Citta di Lugano – locul 1 individual compus; Internationalele Romaniei, Ploiesti – locul 1 individual compus, locul 2 sarituri si sol; Bilateral Spania, Salt – locul 1 cu echipa Romaniei, locul 2 individual compus, locul 3 sarituri; Festivalul Olimpic al Tineretului European, Tamperemedalie de argint cu echipa Romaniei, medalie de argint individual compus, medalii de aur sarituri si barna, medalii de argint paralele si sol; CN Maestre – locul 4 individual compus, locul 1 barna, locul 2 sarituri, paralele si sol; Grand-Prix, Brindisi – locul 1 paralele
  • 2008: Trofeo Citta di Jesolo – locul 3 cu echipa Romaniei, locul 11 individual compus; Campionatele Europene de Juniori, Clermont Ferrand – locul 4 cu echipa Romaniei, locul 4 individual compus, medalie de argint barna, medalie de bronz sol; CN Echipe Junioare – locul 1 cu echipa CNS – CSS Cetate Deva, primul punctaj individual (categoria I); CN Maestre/ Sperante – locul 2 cu echipa CNS – CSS Cetate Deva I, locul 2 sarituri si barna; CN Individual Junioare – locul 2 individual compus, locul 1 sarituri, paralele si sol, locul 2 barna (categoria I, nivel 6); Massilia Gym Cup – locul 7 individual compus , locul 5 sol, locul 6 barna
  • 2007: Zelena Jama Open, Ljubljana – locul 1 cu echipa CSS Cetate Deva, locul 5 individual compus; CN Maestre/Sperante – locul 1 cu echipa CNS – CSS Cetate Deva, locul 5 individual compus, locul 1 sol, locul  2 sarituri si paralele; CN Individual Junioare – locul 1 individual compus, locul 1 sarituri, barna si sol, locul 2 paralele (categoria II); Massilia Gym Cup – locul 3 cu echipa Romaniei, locul 4 individual compus, locul 5 sarituri, locul 9 sol
  • 2006: CN Echipe Junioare – locul 1 cu echipa CNS Cetate Deva I, al 2-lea punctaj individual (categoria III); CN Maestre/Sperante – locul 2 cu echipa CNS Cetate Deva II, locul 1 individual compus, locul 2 barna si sol, locul 3 paralele, locul 5 sarituri
  • 2005: CN Individual Junioare – locul 2 individual compus, locul 3 barna, locul 8 paralele si sol (categoria III)
  • 2004: CN Scolar – locul 3 cu echipa CSS Cetate Deva, locul 3 individual compus, locul 1 paralele, locul 4 barna, locul 8 sarituri (categoria IV); CN Mica Gimnasta – locul 2 cu echipa CSS Cetate Deva, locul 3 individual compus, locul 2 sarituri, locul 4 paralele, locul 7 sol
  • 2003: CN Mica Gimnasta – locul 3 cu echipa CSS Cetate Deva, locul 10 individual compus, locul 2 paralele, locul 4 sol (categoria IV); Alpen Adria Cup, Klagenfurt – locul 16 individual compus (nivel 1)

Vizitati si Amelia Racea Online si Amelia Racea – fan site !

 Leave a Reply

(required)

(required)

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>