Oct 022012
 

Andreea Iridon

Informatii generale

Nume: Andreea Maria Iridon
Data nasterii: 23 Noiembrie 1999
Tilisca, Sibiu
Club: CNS Cetate Deva
Antrenori club: Ioan Coroiu,  Adela Popa
Ulpia Barbu (prima antrenoare)
Componenta a lotului olimpic Izvorani in perioada 2013-2016
Antrenori lot olimpic Izvorani: Octavian Bellu (coordonator), Maria Bitang (coordonator), Ioan Coroiu, Alexandru Militaru (2013), Cristian Moldovan, Lacramioara Moldovan, Adela Popa, Lucian Sandu
Status actual: retrasa din activitatea de performanta

Rezultate competitii

  • 2016: Triunghiular Bel-Rou-Ger, Mouscron – locul 2 cu echipa Romaniei; Turneu Recalificare, Rio de Janeiro – rezerva pentru echipa Romaniei
  • 2015FIG Challenge Cup, Cottbus (FIG World Challenge Cup, C III) – locul 11 barna, locul 17 paralele in calificari;  Campionatele Europene, Montpelier – locul 9 barna si locul 44 paralele in calificari; Trofeo 4 Nazzioni, Torino – locul 3 cu echipa Romaniei; Jocurile Europene, Baku – locul 7 cu echipa Romaniei, medalie de argint barna, medalie de bronz paralele; CN Maestre – locul 2 cu echipa CNS Cetate Deva I, locul 6 paralele, locul 7 barna; Novara Cup – locul 1 cu echipa Romaniei; Campionatele Mondiale, Glasgow – locul 13 cu echipa Romaniei
  • 2014: Trofeo Citta di Jesolo – locul 2 cu echipa Romaniei, locul 3 barna; Triunghiular Fra-Bel-Rou, Avoine – locul 1 cu echipa Romaniei, locul 1 individual junioare; Campionatele Europene de Junioare, Sofiamedalie de bronz cu echipa Romaniei, locul 6 individual compus, medalie de argint barna, medalie de argint sol; CN Maestre – locul 3 individual compus, locul 2 paralele, locul 3 barna, locul 5 sol
  • 2013: Triunghiular Ger-Rou-SUA, Chemnitz – locul 3 cu echipa Romaniei, locul 4 individual junioare; Bilateral Fra-Rou, Andrezieux-Boutheon - locul 1 cu echipa Romaniei, locul 3 individual compus, locul 1 paralele, locul 2 barna si sol; CN Echipe Junioare – locul 1 cu echipa CNS Cetate Deva, primul punctaj individual (categoria II, nivel 5); Festivalul Olimpic al Tineretului European, Utrechtmedalie de bronz cu echipa Romaniei, medalie de bronza barna, locul 4 sol; CN Maestre – locul 1 cu echipa CNS Cetate Deva, locul 3 individual compus, locul 3 paralele, locul 6 barna; Japan Junior International, Yokohama – locul 12 individual compus, locul 2 paralele
  • 2012: CN Scolar – locul 1 cu echipa CNS Cetate Deva, locul 3 individual compus, locul 2 paralele, locul 4 barna, locul 5 sol (categoria II, nivel 5); Gymnova Cup, Keerbergen – locul 1 cu echipa CNS Cetate Deva, locul 3 individual compus (categoria Juniors), locul 2 paralele, locul 7 sol; CN Echipe Junioare – locul 1 cu echipa CNS Cetate Deva, primul punctaj individual (categoria II, nivel 5); CN Individual Junioare – locul 1 individual compus, locul 1 barna, paralele si sol, locul 5 sarituri (categoria II, nivel 5); CN Maestre/Sperante – locul 1 cu echipa CNS Cetate Deva I, primul punctaj individual compus, locul 1 barna, locul 2 paralele, locul 8 sol
  • 2011: CN Scolar – locul 1 cu echipa CNS Cetate Deva, locul 3 individual compus, locul 2 sol, locul 3 barna, locul 4 paralele (categoria III, nivel 4); CN Echipe Junioare – locul 1 cu echipa CNS Cetate Deva, al 3-lea punctaj individual (categoria III, nivel 4); Hamburg Gymnastics Cup – locul 1 cu echipa CNS Cetate Deva; CN Individual Junioare – locul 4 individual compus, locul 2 paralele, locul 3 barna si sol, locul 5 sarituri (categoria III, nivel 4); Alpen Adria Cup, Klagenfurt – locul 1 individual compus (jugendstufe)
  • 2010: CN Scolar – locul 1 cu echipa CNS Cetate Deva I, locul 9 individual compus, locul 2 paralele, locul 4 barna (categoria III, nivel 3); DKMT Cup, Deva – locul 1 individual compus (categoria 11-13 ani); CN Echipe Junioare – locul 1 cu echipa CNS Cetate Deva I, al 7-lea punctaj individual (categoria III, nivel 3); CN Individual Junioare – locul 12 individual compus, locul 1 barna si sol (categoria III, nivel 3); DKMT Cup, Novi Sad – locul2 individual compus, sarituri,barna si sol, locul 3 paralele (categoria 8-10 ani)
  • 2009: CN Scolar – locul 2 cu echipa CNS Cetate Deva, locul 28 individual compus (categoria IV, nivel 2); CN Mica Gimnasta – locul 2 cu echipa CNS Cetate Deva, locul 32 individual compus, locul 3 barna (categoria IV, nivel 2)

Galerie foto

  • 2013 CN Maestre, Bucuresti (© Dan Mares)
  • 2013 CN Echipe Junioare, Onesti (© Dan Mares)
  • 2013 Triunghiular Ger-Rou-SUA, ChemnitzDR Photographie 1-3, © Martina Eggeling 4-6)
  • 2012 CN Maestre/Sperante, Onesti
  • Finala pe echipe (© Dan Mares)
  • Finalele pe aparate (© Dan Mares)
  • 2012 CN Individual Junioare, Deva
  • Individual compus (© Dan Mares)
  • Finalele pe aparate (© Dan Mares)
  • 2011 Alpen Adria Cup, Klagenfurt (© Alpen Adria Cup)
  • 2011 Hamburg Gymnastics Cup
  • Ziua 1 (© Hamburg Gymnastics)
  • 2010 CN Individual Junioare, Bacau (© Ionut Branzei)
  • Alte Poze (© Tare – foto 1-3; © A. Iridon – foto 4-6)

  2 Responses to “Andreea Iridon”

  1. Nu stiu de ce, aceasta mica gimnasta imi aminteste de Nadia!!Multa sanatate si spor la treaba ca mai e pana la Olimpiada!!!

  2. [...] Photo cover: Dan Mares (via Puzzle-gym) [...]