Oct 012012
 

Andreea Munteanu

Informatii generale

Nume: Andreea Eugenia Munteanu
Data nasterii: 29 Mai 1998
Bustuchin, Gorj
Club: CNS Cetate Deva
Antrenori club: Mirela Dicu, Alexandru Militaru, Lenuta Slabu, Sorin Tolteanu
Componenta a lotului national de junioare Deva (2011-2012)
Antrenori lot junioare: Ramona Micu (2011), Alexandru Militaru, Cristian Moldovan, Lacramioara Moldovan, Gheorghe Orban (coordonator), Adela Popa, coregraf Corina Dorean
Componenta a lotului olimpic Izvorani (2013-2015)
Antrenori lot olimpic Izvorani: Octavian Bellu (coordonator), Maria Bitang (coordonator), Ioan Coroiu, Alexandru Militaru (2013), Cristian Moldovan, Lacramioara Moldovan, Adela Popa, Lucian Sandu
Componenta a lotului national Deva in 2016
Antrenori lot Deva: Liliana Cosma, Florin Cotutiu, Nicolae Forminte (coordonator) Ramona Micu, Daniela (Maranduca) Nicolai, Remus Nicolai, coregraf Corina Dorean
Status actual: retrasa din activitatea de performanta

Rezultate competitii

  • 2015: FIG Challenge Cup, Cottbus (FIG World Challenge Cup, C III) – locul 1 barna, locul 2 sol; Campionatele Europene, Montpelliermedalie de aur barna, locul 8 sol; Campionatele Mondiale, Glasgow – rezerva
  • 2014: FIG Challenge Cup, Cottbus (FIG World Challenge Cup, C III) - locul 3 barna, locul 5 sol; Trofeo Citta di Jesolo – locul 2 cu echipa Romaniei, locul 13 individual compus, locul 1 barna, locul 3 sol; Triunghiular Fra-Bel-Rou, Avoine – locul 1 cu echipa Romaniei, locul 6 individual compus; Campionatele Europene, Sofiamedalie de aur cu echipa Romaniei; CN Senioare – locul 1 barna, locul 2 sol; Triunghiular Germania – Elvetia, Obersiggenthal – locul 2 cu echipa Romaniei; Campionatele Mondiale, Nanning – locul 4 cu echipa Romaniei; CN Echipe – locul 1 cu echipa CNS Cetate Deva II
  • 2013: L’International Gymnix-Coupe Junior, Montreal – locul 7 cu echipa Romaniei, locul 4 individual compus, locul 1 barna si sol, locul 3 sarituri; Triunghiular Ger-Rou-SUA, Chemnitz – locul 3 cu echipa Romaniei, locul 2 individual junioare; Trofeo Citta di Lugano – locul 1 individual compus, sarituri, barna, sol;  Bilateral Fra-Rou, Andrezieux-Boutheon – locul 1 cu echipa Romaniei, locul 1 individual compus, locul 1 sarituri, barna si sol, locul 5 paralele; CN Maestre – locul 1 cu echipa CNS Cetate Deva, locul 2 individual compus, locul 2 barna, locul 3 sol, locul 6 sarituri; Japan Junior International, Yokohama – locul 5 individual compus, locul 2 barna si sol; Master Massilia Cup – locul 1 cu echipa Romaniei, locul 2 individual compus, locul 2 barna si sol
  • 2012: Bilateral Fra-Rou, Cholet – locul 1 cu echipa Romaniei, locul 4 individual compus, cea mai mare nota la barna 14.50 (junioare);  Campionatele Europene de Junioare, Bruxelles medalie de bronz cu echipa Romaniei, medalie de bronz la individual compus, medalie de argint la barna, medalie de bronz la sol
  • 2011: CN Maestre/Sperante – locul 4 individual compus, locul 2 sarituri, locul 3 sol, locul 4 paralele, locul 5 barna; CN Individual Junioare – locul 1 individual compus, locul 1sarituri si barna, locul 2 paralele si sol (categoria I, nivel 6); Patrulater Junioare Ita-Fin-Ger-Rou, Capo D’Orlando – locul 2 cu echipa Romaniei
  • 2010CN Scolar – locul 1 cu echipa CNS Cetate Deva II, locul 1 individual compus si barna, locul 2 la paralele si sol (categoria III, nivel 4); CN Echipe Junioare - locul 4 (al 5-lea punctaj individual) cu echipa CNS Cetate Deva II (categoria III, nivel 4); CN Individual Junioare – locul 6 individual compus, locul 1 la paralele, locul 7 la sol (categoria III, nivel 4); Alpen Adria Cup, Klagenfurt – locul 5 individual compus (jugendstufe)
  • 2009CN Scolar - locul 3 cu echipa  CNS Cetate Deva II, locul 16 individual compus, locul 7 barna (categoria III); CN Echipe Junioare - locul 2  (al 13-lea punctaj individual) cu echipa  CNS Cetate Deva I (categoria III)
  • 2008CN Scolar – locul 2 cu echipa  CNS Cetate Deva, locul 13 individual compus, locul 7 paralele (categoria IV, nivel 2); CN Mica Gimnasta – locul 6 cu echipa CNS Cetate Deva, locul 17 individual compus (categoria IV, nivel 2)

Galerie foto

  • 2013 CN Maestre, Bucuresti (© Dan Mares)
  • 2013 Trofeo Citta di Lugano ( © Petre Oprea)
  • 2013 Triunghiular Ger-Rou-SUA, Chemnitz (© Martina Eggeling)
  • 2012 Campionatele Europene de Junioare, Bruxelles
  • Antrenamente (© Grace Chiu)
  • Calificari/Finala pe echipe (© Gymnet.org 1-5, 12; © Els de Nil 7-9; © UEG 6; © G. Chiu 10)
  • Individual compus (© Els de Nil 1, 3, 4; © UEG 2; © Radio Resita 6)
  • Finalele pe aparate (© Els de Nil 1-8, 9, 11; © Grace Chiu 9-10; © UEG 12)
  • 2011 CN Maestre/Sperante, Onesti (© Ela Enea)

  4 Responses to “Andreea Munteanu”

  1. O adevarata gimnasta.Bravo Andreea, Bravo Antrenorilor!

  2. [...] coaches worked alongside her, building up towards this title. (You can find them listed here, on puzzlegym.ro). I managed to reach Lacramioara Moldovan, Andreea’s beam coach of four years, and have a [...]

  3. Ma intreb daca a participat si la Rio sau era prea mica? Succes in toate! Dumnezeu sa te ajute!